Најмалку 60 жртви при уривање на покрив од црква во Нигерија

0
342
Nigerian rescue workers searching through rubble from the collapsed guesthouse at the Synagogue Church of All Nations in Lagos, Nigeria. File picture: EPA

Најмалку 60 лица загинале, а десетици други се повредени при уривањето на покрив од една црква во Нигерија.

Во моментот на несреќата, во црквата имало повеќе стотина верници кои дошле да присуствуваат на свеченото именување на новиот бискуп.

Инцидентот се случил во градот Ујо, во југо-источниот дел на Нигерија.

Локалните медиуми стравуваат дека бројот на жртвите може да биде поголем, затоа што се верува дека под урнатините има се уште верници.

Меѓу присутните во црквата бил и гувернерот на нигериската провинција Аква Ибом, Удом Емануел, но за него се вели дека ја преживеал несреќата.