Најмалку 97 убиени во нов напад на Боко Харам во Нигерија

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Најмалку 97 луѓе се убиени во новиот напад на екстремисти на Боко Харам во едно село на североистокот на Нигерија, изјавија денеска очевидци.

– Напаѓачите убиле најмалку 97 луѓе, рече еден жител на селото Кукава, а истата бројка ја потврди и еден локален рибар, кој бил сведок на нападот.
Луѓето се убиени додека се молеле во џамија или готвеле во своите домови.
Во борбите со Боко Харам, која сака да создаде исламски калифат, досега загинале најмалку 15.000 луѓе од 2009 година, а околу 1,5 милиони на североистокот на Нигерија биле принудени да ги напуштат своите домови.
Групата извршува напади и во соседните држави, Чад, Камерун и Нигер.
Share.