Најмалку десет деца се убиени во воздушен напад во Јемен

0
340

Најмалку десет деца се убиени, а 21 се ранети вчера во северен Јемен, во воздушен напад врз училиште, соопшти невладината организација Лекари без граници.

Сите деца била на возраст под 15 години. Според шиитските бунтовници Хути нападот бил извршен од воената коалиција, предводена од Саудиска Арабија.

Портпаролот на коалицијата одби да ја коментира информацијата