Најстудено во Битола -22 степан

0
5094

ВИСИНА НА СНЕЖНА ПОКРИВКА (во 8 часот).

2 Гевгелија, 8 Скопје-З.Рид, , 9 Прилеп, 10 Претор, Скопје Петровец, 11 Охрид, 12 Виница, 14 Д. Капија, Штип, 16 Битола, 17 Струмица, 18 Кр. Паланка, 24 Крушево, 26 Ѓуриште, 28 Тетово, 30 Берово, 35 Тополчани, 43 Пожаране, 44 Лазарополе, 68 Маврово.

МИНИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ

-22 Битола, -20 Тетово, Маврово, -19 Лазарополе, -18 Скопје Петровец, -17 Пожаране, Прилеп, -16 Берово, Ѓуриште, -15 Дебар, Скопје-З.Рид, , Крушево, -14 Штип, Кр. Паланка, Тополчани, Куманово, -13 Виница, -12 Д. Капија, Струмица, Претор, -11 Охрид, -7 Дојран, Гевгелија.

МОМЕНТАЛНА СОСТОЈБА

Умерено до значително облачно, во Кр.Паланка и Битола има слаби врнежи од снег. Дува слаб северен ветер.

ВРЕМЕТО ДЕНЕС

Во јужните делови претежно облачно со локален слаб снег. Во северните делови ќе има намалена облачност и ќе преовладува умерено облачно време. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од -9 до -3 степени.

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ

И утре изутрина утринските температури на повеќе места ќе бидат под -15 степени, а дневните ќе бидат во благ пораст. Позначителен пораст на температурата ќе има од петок. Нов влажен бран ќе има од петок кон крајот на денот кога на повисоките места и на планините ќе има врнежи од снег, а на пониските места врнежи од дожд и снег. Пообилни врнежи ќе има во сабота кога во западните делови ќе се формира нова снежна покривка