Напад во Минхен

0
760

Едно лице е убиено, а најмалку три други патници се повредени откако рано изутринава напаѓач, наводно извикувајќи „Алах акбар“ (Господ е голем), со кујнски нож нападнал патници на железничка станица во близина на Минхен.

Според весникот „Меркур“, напаѓачот забодел во грб еден доставувач на весници, но засега не е потврдено дали тоа лице им подлегнало на повредите.