Напади во Јемен, 10 лица загинаа

0
305

Најмалку 10 лица загинаа во два самоубиствени напади со автомобил бомба во војната база кај меѓународниот аеродром во Адена, во јужниот дел на Јемен, јавуваат светските агенции.

Неименуван воен извор вели дека напаѓачите се џихадисти и дека активирале автомобил со експлозив на влезот во војната база и така овозможиле во неа да влезе друго возило што би експлодирало, пренесува АФП.

Меѓу војниците и напаѓачите потоа избиле конфликти во базата.