Напаѓачите во шведска Икеа биле Еритрејци

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Шведската полиција осомничи двајца Еритрејци за двојно убиство  со нож што се случи вчера во продавница на Икеа во Вастерас.

На прес конференција за новинарите претставникот на локалната полиција Пер Лгрен и заменик-обвинителот Ева Морен кажале дека двајцата осомничени се Еритрејци.

Добро се познаваат бидејќи се сместени во центарот за баратели на азил во Арбога, педесетина километри од местото на нападот, пренесува Индекс.

Share.