Напаѓачот од Минхен имал психички проблеми

0
497

Високи баварски безбедносни претставници соопштија дека истражителите немаат индиции дека, осомничениот за прободувањето на неколку лица на железничката станица во минхенското предградие Графинг, имал исламистички екстремистички мотив, пренесува АП.

Тие велат дека осомничениот имал психички проблеми и проблеми со дрога.

Баварскиот министер за внатрешни работи Јоахим Херман, по средбата во Кабинетот во Минхен, изјави дека 27-годишниот напаѓач го признал нападот, пренесува ДПА.

Тој истакна дека се уште се истражува дали нападот има политичка позадина.

Претходно, германската полиција соопшти дека на железничка станица во источен Минхен напаѓачот со нож прободел четири лица, убивајќи едно од нив.