Напаѓачот пред Богородичната црква во Париз е студент по новинарство

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Истрагата за нападот кој се случи во вчера попладнето врз полицаец пред Нотр Дам, во срцето на Париз, се фокусира на профилот на напаѓачот, ранет во градите и хоспитализиран од возвратниот оган на полицијата.

Како што јавува дописникот на МИА од Париз, напаѓачот, на возраст од 40 години, кој го нападна полицаецот со чекан, тврди дека е „војник на калифатот”, термин кој се користи за да се опише самопрогласениот калифат во јуни 2014 година од организација на џихадистите на Исламската држава, според извори блиски до истрагата.

Човекот, кој исто така имаше два кујнски ножеви со него, извикуваше „Ова е за Сирија”, кога тој го уди полицаецот, изјави министерот за внатрешни работи Жерар Коломб.

Напаѓачот носел документи на име на Фарид И., роден во Алжир во јануари 1977 година и регистриран од 2014 година, како докторант по информации на Универзитетот во Лорена во Мец.

Share.