НАСА тестираше мотор од 12 милиони коњски сили

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Американската вселенска агенција (НАСА) вчера тестираше супер мотор РС-25, кој еден би можел да испрати ракета со човечки екипаж на Марс.

НАСА дизајнираше мотор тежок 70 тони за да го постави на ракетата СЛС (Space Launch System), а која исти така ќе го покрене вселенското летало Орион.

 

Share.