НАТО мора да направи конкретни потези

0
402

Американски претседател Барак Обама оцени дека НАТО мора да покаже политичка волја и да преземе конкретни обврски за справување со предизвиците кои доаѓаат од ИД, Русија, Брегзитот и мигрантската криза. Во коментарот што денеска го објавува „Фајненашал тајмс“пред самитот на НАТО во Варшава што ќе биде негов последен како претседател, Обама вели дека тоа е можеби најважниот момент за трансатлантскиот сојуз од крајот на Стдената војна. „Агресијата на Русија врз Украина и се заканува на нашата визија за целосна, слободна и мирна Европа“, пишува, меѓу другото, Обама.