Наум Љамчевски ќе го води Пелистер во крајот на сезоната

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

По заминувањето од клупата на Пелистер на Ѓоко Хаџиевски, неколку дена по математичкото испаѓање на битолскиот клуб во Втората лига, од денес тренер на екипата во последните две кола од сезоната е назначен тренерот на младинската екипа, Наум Љамчевски. Тој ќе ги води зелените на преостанатите два натпревари со Тетекс во Прилеп и со Брегалница во Штип. За очекување е на овие натпревари, битолчани да настапат со млада екипа, можеби и со некои од фудбалерите од младинската екипа, која со успех ја водеше Љамчевски оваа пролет. Ова е трето враќање на Наум Љамчевски на клупата на Пелистер. Тој е бивш фудбалер на клубот, работел во сите улоги за Пелистер, а сега ќе се обиде колку што е можно да ја спаси честа на клубот, кој по трет пат испаѓа во понизок ранг на натпреварување. Во тренерската кариера, Наум Љамчевски покрај на клупата на Пелистер ги водеше и Напредок, Караорман, Охрид, Победа, Силекс а беше и во стручниот штаб на младата фудбалската репрезентација на Македонија. Тој првиот тренинг со екипата ќе го има денес од 17 часот на теренот со вештачка трева „Павел Шатев„ во Битола.

Share.