Немири во Солун на протестот на земјоделците, блокадите продолжуваат

0
551

Штрајковите на грчките земјоделци ескалираа со немири и со насилство на синоќешниот протест во Солун на отворањето на големиот саем за земјоделство ХЕЛЕКСПО. Повеќе од 20.000 земјоделци го окупираа просторот околу саемот во Солун, а за време на протестот дојде до турканици и до насилни пресметки меѓу демонстрантите и полицијата, поради што специјалците употребија солзавец за да се растера и смири толпата. Насилните демонстрации беа причината и да се откаже официјалната церемонија за отворање на саемот, на која требаше да присуствуваат министерот за земјоделство, Вангелос Апостолу, и градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис.