Нестабилно над Пелагонија

0
939

И до крајот на денот нестабилноста ќе продолжи, можно е повторно да има и појава на невреме. Стабилизирањена времето ќе има во доцните ноќни часови.

Вечерва нестабилна воздушна маса од Албанија дојде над Охридко-Преспанскиот регион.

И над Пелагонија имаше врнежи и силни електрични празнења.

Времет утре претпладне променливо облачно, во јужните делови нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во првата половина од денот. Ќе дува умерен,  вдолж Повардарието засилен северен ветер. Т-мин. од 13 до 19, а т-макс. од 22 до 29 степени.