Невреме во Австрија

0
737

Невреме ја зафати Австрија каде има две жртви, 120 повредени лица од кои 20 тешко.

Местото Санкт Јохан на северот од земјата беше погодено од невремето каде 650 луѓе беа на прославата со пожарникари под шатори.

Се случило недалеку од Салцбург, а според тамошните жители имало страшна невремето било со силен дожд, грмотевици и ветер кои носеле се пред себе.