Нимиц на средба со премиерот Зоран Заев

0
506

Медијаторот за спорот со името, Метју Нимиц, ги почнува денеска разговорите во Македонија. Прв на неговата агенда утрово е премиерот Зоран Заев, по што ќе замине во Министерството за надворешни работи за да разговара со шефот на дипломатијата, Никола Димитров. За првпат во кругот на соговорници на Нимиц ќе биде и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, а покана за разговори медијаторот упати и до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.