Нов инцидент со авион А321 на фаталната “Когалимавиа”!

0
308

Патници на несреќната компанија “Когалимавиа”, чиј авион се урна над Синајскиот Полуостров и погреба 224 лица, повторно се ставени во стресна ситуација. Луѓето, кои утринава требало да патуваат од Санкт Петербург за Шарм-ел-Шеик, биле итно евакуирани од авионот.

Предниот дел на шасијата била удрена од машина која ја чистелае патеката.

Авионот е запрен во движење на пистата, додека екипажот мирно според постапките восппоставил комуникација со контролната кула на аеродромот “Пулково”.

Веднаш по несреќата авионот бил заобиколен од возила на противпожарната заштита и Министерството за вонредни ситуации.