Нов напад во Турција

0
762

Најмалку седум припадници на турските безбедносни сили загинаа денеска откако нивното возило станало цел на бомбашки напад на југоистокотна Турција. Веста ја пренесе српската агенција Танјуг повикувајќи се на странски медиуми. Експлозијата се случила на автопат шти ги поврзува Дијарбакир и округот Лиџе. Веста ја пренесоа и неколку турски портали. Нападот се случива еден ден по бомбашкиот напад во Анкара во кој загинаа 28 лица, а 60 беа потешко ранети.