Нов земјотрес во Централна Италија

0
264

Нов земјотрес со магнитуда од 4,8 степени според Рихтеровата скала утринава го погоди централниот дел на Италија, предизвикувајќи нови штети во тоа подрачје.

Американската геолошка станица соопшти дека земјотресот се случил утринава во 6.28 часот, а по него, во следниот час, се регистрирани уште девет потреси. Во текот на ноќта се забележани повеќе од десет послаби потреси.