Новата “Лада Калина“ е “добра машина“

0
1585

Шефот на руската држава, кој на 8 март беше во посета на медицинска установа, ја праша својата соговорничка каква кола вози. Таа одговори дека вози „Калина“.

„Добар автомобил. Навистина, добар е“, истакна претседателот на РФ, пренесува „Лента.ру“.

Путин ја тестираше „Лада Калина“ во август 2010 година додека беше премиер на Русија. Тој го возеше автомобилот од Хабаровск до Чита. Во текот на четирите дена тој помина со автомобилот околу 2,2 илјади километри и во целина беше задоволен од самото возило.

Во октомври 2015 година претседателот возеше во Сочи и друг новитет на „АвтоВАЗ“ – „Лада Веста“.