Новинарот Божиновски пред истражен судија

0
496
Божиновски беше уапсен на 21 април во Нови Сад и експресно екстрадиран во Македонија. Ова е првпат од екстрадицијата тој да биде изнесен пред суд.
Тој се наоѓа во Истражниот затвор во Шутка, а натамошната постапка против него ќе ја спроведува Министерството за правда.
Божиновски  беше уапсен по налог на српското Министерство за правда по меѓународната потерница која беше распишана против него во ноември 2013 година, како осомничен во случајот „Шпион“.