Новиот земјотрес во Скопје, почувствуван и во Битола

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пред 15 минути нов земјотрес е регистриран на 7 километри источно од Скопје. Според информциите бил со јачина од 5.1 степен според Рихтеровата скала и на длабочина од 2 километри.

Земјотресот се случи во 15:10 минути.

Скопјани силно го почувствуваа овој земјотрес и голем дел од нив ги напуштија домовите.

И во Битола овој земјотрес беше почувствуван особено во висококатниците, но и во понискуте објекти низ градот.

Утринава Скопје и околината беше погодено од серија на земјотреси.

Share.