Обама: Руската стратегија во Сирија е осудена на пропаст

0
678
Американскиот претседател Барак Обама изјави дека одлуката на Русија во Сирија да испрати воен персонал и опрема претставува стратегија која е „осудена на пропаст“.
– Сметам дека сратегијата која ја спроведуваат е голема грешка, истакна Обама.
Toj оцени дека тоа покажува дека сирискиот претседател Башар ал Асад е загрижен и затоа се обраќа до руските советници за помош.
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров претходно изјави дека е потребна соработка меѓу руската војска и Пентагон за да се избегнат „ненамерни инциденти“ во околината на Сирија, каде се воено присутни и САД и Русија