Обвинетите за настаните во кумановската „Дива населба“ пред суд

0
448

Во Кривичниот суд во Скопје денеска почнува судењето на 29-темина обвинети за тероризам во инцидентите од деветти и десетти мај во кумановската населба „Тоде Мендол“, позната и како „Дива Населба“. На седницата што треба да биде отворена за јавноста, Судскиот совет одлучува дали го прифаќа обвинителниот акт.

Според обвинението, целта на терористите е да се предизвика чувство на несигурност и страв меѓу граѓаните, а биле планирани и напади врз одредени цели во главниот град.

Обвинителството треба да повика 50-тина заштитени сведоци, полицајци од кои 40 биле ранети, повредени за време на дводневната престрелка.

Во мај во Куманово при ликвидирањето на терористичката групација загинаа осум полицајци.