Од денеска сончево и топло со температури не повисоки од 30 степени

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Денеска полека ќе се намалува влијанието на северниот воздушен бран, па денеска времето ќе биде умерено топло со слаба облачност и дневна температура и до 27 степени.

Максималната дневна температура во Скопје ќе биде 25 Целзиусови степени, со Тетово и Гостивар 24, Маврово 16, Дебар 21, Крива Паланка 21, Куманово 25, Берово 20, Струмица 26, Дојран и Гевгелија 27, Крушево 17, Прилеп 22, Битола 23, Претор 21, Охрид 22…

Утре и задутре ќе имама мала доумерена облачност и главно топло и сончево време со максимални дневни температури не повисоки од 29 степени. Веќе в недела може да се очекуваат повисоки дневни температури и до 30 степени. Сепак, во недела се очекува да има и краткотрајни локални врнежи од дожд.

Share.