Од утре дестабилизација на времето

0
601

Сончево и топло, со умерена облачност. Кон крајот на денот во северните делови ќе има зголемување на облачноста со услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи. УВ=7 Т-мин. од 10 до 18 а т-мин. 28 до 35 степени. Во Битола до 29 степени.

Во четврток ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, на места ќе има услови за невреме проследено со силен ветери и појава на град. Нестабилноста ќе биде повеќе изразена во јужните и источните делови на земјата.

Во петок и за време на викендот се очекува постепено стабилизирање на атмосферата.