Одреден 30 дневен притвор за Љупчо Стојановски кој пукаше во екс министерот Тодоров

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Триесет дена притвор му се изречени на дедото на Тамара, Љупчо Стојановски, кој е осомничен за обид за убиство на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров во кого вчера пукаше со огнено оружје. За време на рочиштето во Кривичниот суд на три наврати интервенираше екипа на брза помош зашто приведениот не беше во стабилна состојба. Неговиот адвокат изјави дека Стојановски не бил во состојба да зборува, па затоа се бранел со молчење и дека ќе поднесат жалба против донесената одлука.

Во меѓувреме, денеска повторно реагираа од ВМРО-ДПМНЕ од каде оценија дека обидот за убиство на Тодоров е кулминација на деструктивното однесување на СДСМ.

Share.