Околу 4.000 бегалци пристигнале на пристаништето Пиреја

0
369

Околу 4.000 бегалци денеска пристигнале на грчкото пристаниште Пиреја. Тие биле транспортирани со два брода, јавија грчки медиуми. Првиот брод „Елефтериос Венизелос“ довел од островот Лезбос 2.474 бегалци, а со вториот брод од островите Лезбос, Хиос и Самос биле транспортирани 1.301 бегалци.