Околу 600 загинати во поплавите во Југоисточна Азија

0
435

Речиси 600 луѓе загинаа, а милиони се погодени од монсунските поплави во Југоисточна Азија, соопштија денеска индиските власти

Најмалку 33 дистрикти од вкупно 75 во индиската држава Утар Прадеш се погодени од поплавите. Околу 100.000 луѓе се сместени во засолништа, а според проценките на властите два милиони лица се погодени од поплавите.

Секоја година во текот на сезоната на монсунските дождови во Југоисточна Азија страдаат голем број луѓе.