Откажана лидерската средба во Виена

0
715
Лидерската средба во Виена, на коа требаше да се бара излез од политичката криза е откажана. Веста дека се откажуваат преговорите до партиите стигнала од евроамбасадорот Аиво Орав.
Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгл, утре требаше да биде домаќин на четворицата македонски политички лидери Никола Груевски, Зоран Заев, Мендух Тачи и Али Ахмети на нова рунда разговори за решавање на политичката криза во Република Македонија.