Откажана прославата на Нова година во Брисел поради опасност од тероризам

0
560

Прославата и огнометот по повод Нова година во Брисел се откажани поради закана од терористички напад, објави Би-би-си.

Белгискиот премиер Шарл Мишел рече дека одлуката била донесена откако добиле информации за можни терористички напади.

Градоначалникот на Брисел Иван Маер за медиумите изјави дека заедно со министерот за внатрешни работи било одлучено дека прославата нема да се одржи.

Вчера белгиската полиција уапси две лица под сомневање дека планирале напади за време на прославата.