Отстранети барикадите во Ереван, 46 демонстранти се уапсени

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ерменската полиција ги отстрани барикадите подигнати од демонстрантите против цената на струјата на булеварот “Баграмјан” во центарот на Ереван во Ерменија, соопшти РИА Новости. Откако со ѓубре и кофи беа целосно го укинаа сообраќајот, демонстрантите почнаа седечки протест. Во акцијата на полцијата приведени се 46 лица.
Заменик-шефот на полицијата на Ереван Валериј Осипјан им предложи на демонстрантите да ги напуштат сами сообраќајнците, но лидерот на протестот Давид Санасарјн одбил. Во саботата Санасарјан даде ултиматум на властите, според кој, ако нивните барања не бидат исполнети, тие ќе започнат секој ден да преместуваат барикадите си се поблиску до резиденцијата на претседателот.

Share.