Палестинец застрела тројца Израелци

0
292
Israeli police officers stand guard next to recently installed metal detectors at an entrance to the compound known to Muslims as Noble Sanctuary and to Jews as Temple Mount in Jerusalem's Old City July 23, 2017. REUTERS/Ammar Awad - RTX3CKIV

Палестинец денеска застрела тројца Израелци на окупираниот Западен брег на реката Јордан пред да биде убиен од израелските безбедносни сили, соопшти полицијата.

Еден Израелец е повреден и е во критична состојба.

Израелската полиција го окарактеризира нападот како терористички.

Напаѓачот се обидел да влезе во еврејското село Хар Адар заедно со група палестински работници. Откако предизвикал сомнеж кај израелските безбедносни сили, извадил огнено оружје и почнал да пука.