Папата Франциско повика на молитва за Македонија

0
227

Поглaварот на Римокаталичката црква, папата Франциско за време на неделното обраќање пред десетици илјади луѓе на плоштадот Свети Петар во Ватикан повика на молитва и за сериозната политичка состојба во Македија по насилните настани во македонскиот парламент минатата неделa.