Папата им го честиташе Божик на православните верници

0
498

Папата Франциско го четститаше Божик на православните христијани и католиците кои овој празник го слават по Јулијанскиот календар, посакувајќи им мир и благосостојба.

„ Изразуваме духовна блискост со браќата и сестри од христијанскиот исток, католици и православни кои в четврток ќе го слават Божик, рече Папата по молитвата во Ватикан. До нив нека стигнат нашите желби за мир и добробит, рече вчера поглаварот на Римокатоличката црква