Парламентарни избори во Чешка

0
275

Во Чешка денеска и утре се одржуваат парламентарни избори, на кои се очекува осум партии да влезат во Долниот дом на Парламентот.

Партија на АНО (Акција на незадоволни граѓани 2011), на 63-годишниот милијардер Андреј Бабиш, медиумски магнат и поранешен министер за финансии, кој вети бескомпромисна борба против корупцијата, е фаворит за победа на изборите. Тој дебитираше во чешката политика пред четири години, кога на изненадување на аналитичарите, освоија второ место на претходните парламентарни избори, по што станаа дел од владејачката коалиција. Медиумите го нарекуваат „чешки Доналд Трамп“.

Анкетите покажуваат дека најверојатно тој е следниот премиер на Чешка, иако против него е покренато обвинение за измама со евросубвенции и е обвинуван дека соработувал со тајната полиција за време на комунизмот.