Пелистер ја освои Струмица, победена Беласица со два ефектни гола

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пелистер во шестото коло од Првата македонска фудбалска лига ја победи екипата на Беласица и во Битола, повеќе од заслужено, се враќа во три бода, а победата од 0-2 е одлична уверира за мирна седмица пред дуелот со Шкендија подр Тумбекафе.

Првата шанса Пелистер ја имаше во втората минута, кога Хот, напаѓач на „зелено-белите“ со глава биеше. Ако не погодија во втората минута за водство, или пак во четвртата која биеше Борха, се случи во 10. минута, кога Нето со прецизен удар постигна гол за рано водство.

Во вториот дел Беласица тргна за гол, но Пелистер одлично парираше, а домаќините се откажаа кога Фазлиу од прва биеше од блиску за 0-2, по убавото уфрување на Драгарски.

Share.