Пелистер лесен залак за забревтаниот Вардар и во Купот

0
532

Фаворитите забележаа сигурни победи во првите осминафинални натпревари во фудбалскиот Куп на Македонија и речиси обезбедија пласман во наредната рунда. Најпривлечниот натпревар го одиграа вечните ривали Вардар и Пелистер кој заврши со сигурна победа на ‘црвено-црните’ од 4:1.
Шкендија – Металург 2:0
Македонија ЃП – Љубанци 3:2
Влазерими – Младост Царев Двор 2:4
Гостивар – Работнички 0:4
Ренова – Силекс 1:2
Хоризонт Турново – Скопје 3:1
Брегалница – Шкупи 2:0
Вардар – Пелистер 4:1

Реванш натпреварите по кои ќе бидат познати четвртфиналистите ќе се одиграат на 7 октомври.