Пет лица загинаа во несреќа со автобус во Турција

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Пет лица загинаа, а околу 35 се повредени во инцидент со туристички автобус во Турција, објави lifenews.ru.

Според турските медиуми загинатите се Руси, а повредените се од Казахстан и Украина. Автобусот патувал долж патот Денизли- Серенхисар.

По првичните информации причина за трагедијата е лизгавиот пат и тоа дека возачот изгубил контрола над автобусот, кој подоцна излетал од патот.
При нагло движење машината е превъртяла неколку пати.

Автобусот е на фирма Kilit Global, со која работат важечките компании на територијата на Русија, Tez Tour и “Библио глобус”.

Share.