Петар Ангелов ја образложи својата репрезенаттивна пензија

0
1794

Петар Ангелов-Диви, во вторникот одржа емотивна прес конференција, на која објави крај на својата репрезентативна кариера. Миленикот на навивачите, 39-годишнот Кавадарчанец, 20 години го носеше репрезенативниот дрес, а клупската кариара ја минува во Тиквеш, Пелистер, Трембле, Вардар и Металург.

Ангелов на прес-конференцијата истакна дека е горд на она што ѝ ги до дал на репрезентацијата и воедно разочаран од начинот на кој се збогува од националниот тим.

„Секогаш е тешко да се откажеш од нешто што го сакаш, го почитува и го цениш, но кога едноставно ќе дојде време за тоа, ќе мора и тоа да го направиш. Дресот на македонската репрезентација ми значеше сé, уште од првиот натпревар кога бев во младинскиот тим, па сé до последниот со Чешка во квалификациите за ЕП. Дваесет години се многу време, годините поминати во ракометот ми овозможија да растам, да се развивам, да напредувам, не само како голман туку и како личност. Енергијата која ја добивав кога ќе го облечев дресот на репрезентацијата, желбата да дадам сé од себе, придонесоа да ги натерам сите да навиваат за нашата репрезентација и да се чувствуваат горди и среќни. Во текот на кариерата запознав многу личности, дел од нив се денска тука. Играв со големи играчи, ја делев соблекувалната со големи патриоти, со дечки кои ја сакаат својата земја. Ги сретнав најголемите легенди на македонскиот ракомет, моите идоли и луѓе на кои сум им се восхитувал. Работев со добри и одлични тренери, кои да бидам искрен не беа секогаш правични и не го ценеа доволно мојот труд. Од друга страна, репрезентативниот дрес ми овозможи да играм против најголемите играчи на денешницата. За репрезентацијата жртвував сé и токму ова е вистинска прилика да им се извинам на сите оние во овие 20 години, на кои не сум им го посветил вистинското внимание. Најрвин би сакал да ѝ се извинам на мојата сопруга, затоа што поради репрезентативни обврски не бев покрај неа кога на светот дојдоа моите ќерки близначки, беа тоа одлични денови на Мундијалот во Хрватска, кога стигнавме до 11-то место во светот. Огромна благодарност и до публиката која сиве овие години го скандираше моето име. Во кариерата имав и тешки моменти, многупати сум бил потценуван како играч и покрај добрата форма сум бил принуден да седам на клупа. Секогаш сум ги прифаќал одлуките на селекторот, во интерес на земјата и добрата атмосфера во националниот тим“, рече меѓу другото Ангелов во своето обраќање пред голем број новинари, поранешни и актуелни соиграчи, луѓето од ракометната фела.

Ангелов долго време размислувал за збогување со националниот тим, првпат тоа било по Мундијалот во Катар, каде, како што рече, „не помина онака како што очекувавме“. Решил да остане во репрезентацијата откако се консултирал со неколкумина соиграчи, за да го оствари сонот, со Македонија да настапи на Олимписки игри.