Петгодишно дете загина по превртување на автобус полн со деца

0
318

Едно петгодишно дете загина, а 9 се повредени кога се преврте автобус со 59 деца на автопат во близина на градот Ерфурт.

Според “Билд”, автобусот се превртел околу 14:30 по локално време, додека се обидувал да помине автомобил на пат кон Дрезден.

“Возачот изгубил контрола врз автобусот излетал од патот”, изјави портпаролот на полицијата,.

Според весникот во автобус биле децата од малиот град на Анаберг-Бухолц во источниот дел на Германија.