Петнаесет лица приведени во операција против ИД во Истанбул

0
384

Петнаесет лица се приведени денеска во операција на полицијата против припадници на групата Исламска држава (ИД) во Истанбул, јави турската приватна телевизија Си-Ен-Ен Турк.

Полицајци од Одделот за борба против тероризмот на истанбулската полиција извршиле рано изутрината истовремени акции на десет локации во населбите Султангази, Есенјорт, Есенлер и Султанбејли.

Во операцијата се вклучиле и специјални единици и припадници на силите за брза реакција, како и хеликоптери.