По 3.000 евра помош на семејствата на загинатите во невремето

0
442

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница одлучи на семејствата на загинатите во невремето кое вчера попладне го зафати Скопје и околината, да им биде дадена еднократна парчина помош од 3.000 евра (180.000 денари).

Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, на седницата која започна со едноминутно молче за загинатите лица во невремето, ги презентираше мерките што градските власти ги преземаат за санирање на штетите и справувањето со последиците.

Трајановски посочи дека најпогодена од невремето е општината Гази Баба, од каде се жртвите, а големи штети се пријавени и во општините Аеродром и Кисела Вода.

Градоначалникот посочи дека за дваесетина минути наврнале 93 литри дожд на квадратен метар, што како што рече е како водена бомба да паднала врз Скопје.