Почина најстариот човек на светот

0
1071

Најстариот маж на светот според гинисовата книга на рекорди и единствениот член од неговото семејство кој го преживеал Холокаустот, Израелецот Израел Кристал почина  на 113 години во Хаифа, Израел.

Кристал почина еден месец пред да наполни 114 години, јави БиБиСи. Тој бил роден во 1903 година во селото Зарнов, кое се наоѓа 146 километри југо западно од Варшава.

http://makfax.com.mk