Почина српскиот патријарх Иринеј

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Патријархот на Српската православна црква Иринеј почина денеска во Воено медицинскиот центар Карабурма, јавуваат српските медиуми.

Патријархот Иринеј беше хоспитализиран на 5 ноември поради коронавирус откако неговата здравствена состојба се влошила. За неговиот живот се бореа руски и српски лекари.

Патријархот имаше 90 години. Беше избран за патријарх на СПЦ на 22 јануари 2010 година.

Share.