Поскапуваат горивата

0
569

Цената на бензините  од ноќеска на полноќ се зголемува за 0,5 денари, односно за денар, а на дизелот за три денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Половина денар поскапува „еуросупер БС 95“  и литар ќе чини 62,50 денари, а за денар се зголемува цената на „еуросупер БС 98“ кој ќе се продава за  64,50 денари за литар.

Новата цена на литар еуродизел и на екстра лесно масло за домаќинство е повисока за три денари и ќе изнесува 47 денари, односно 35,5 денари.

Зголемување од 1,604 денари за килограм, според одлуката на РКЕ, има кај малопродажната цена на мазутот М-1 НС, кој ќе се продава за 18,535 денари.

Во просек, зголемувањето на малопродажните цени на нафтените деривати, изнесува 5,27 проценти.