Потона брод со 27 патници, петмина загинати!

0
303

Брод со 27 патници се преврте кај Ванкувер, а во несреќата настрадале пет лица додека едно лице и понатаму се води како исчезнато, соопштија канадски власти.

Брод за набљудување на китови упатил повик за помош во неделата доцна попладне.

Бродот декумно потонал на околу осум наутички милји западно од градот Тофино, популарната дестинација за набљудувачите на китови на канадскиот западен брег, соопштил Координациониот центар за спасување.

-Сега можеме да потврдиме дека бројот на жртви на инцидентот близу Тофино е пет лица-изјавила портпаролката на иселеници во канадската провинција Британска Колумбија, Барб Макликток.

Во целоноќната потрага за преживеаните ангажирана е крајбрежната стража и авиони и хеликоптери за потрага и спасување.