Потона брод со околу 700 мигранти од Африка – стотици се удавени? In

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Италијанската крајбрежна стража соопшти денеска дека постојат стравувања за стотици жртви откако во Средоземното Море денеска се превртел брод со илегални мигранти од Африка.

На бродот во момент на несреќата имало околу 700 луѓе, јави телевизијата СкајЊуз 24.

Италијански и ирски бродови се обидуваат да спасат преживеани. Засега околу 100 мигранти се извлечени од морето и потрагат по преживеани псородлжува, јавуваат италијански медиуми.

Share.