Пожар во Хрватска предизвика експлозии на 34 мини

0
773

Пожарот кој во средата вечерта од Црна Гора премина на  територијата на Хрватска и од полноќ до осум часот утрово во тој регион одекнаа 34 експлозии од заостанати мини од војната, јави хрватската новинска агенција ХИНА, пренесе МИА.

– Се обидуваме да пристапиме колку што можеме, но од полноќ до осум часот утрово одекнаа 34 експлозии во регионот кој наводно е разминиран, изјави командантот на пожарникарите Марио Магуд.

Тој додаде дека пожарникарите во текот на денот очекуваат помош од воздух.

Во пожарот до сега изгореа над 300 хектари шума.