Православните христијани го слават Божиќ

0
641

Православните христијани денеска го прославуваат големиот христијански празник – Рождество Христово или Божик.

По тој повод, голем број на верници утрово ги посетија црквите каде се оддржуваат литургии во чест на денот што го одбележува христовото раѓање.

На овој ден се оди во црква и се врши причестување со земање нафора и вино, кои ги симболизираат Исусовото тело и крв, по што се смета дека луѓето смеат да се омрсат.

Во соборниот храм Св. Великомаченик Димитриј во Битола присуствуваше и градоначалникот Талески.